• Przedszkole

• PRZEDSZKOLE

Przedszkole jest czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 6.00– 16.45

Nabór do przedszkola odbywa się na przełomie marca i kwietnia.

W przedszkolu funkcjonuje sześć grup:

• cztery grupy integracyjne - po dwadzieścioro dzieci (w tym pięcioro o specjalnych potrzebach edukacyjnych)
            • dwie grupy - po czworo dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

W grupach integracyjnych pracują jednocześnie nauczycielki wychowania przedszkolnego oraz pedagog specjalny pełniący funkcję nauczyciela wspierającego.

W grupach dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych pracują specjaliści pedagogiki specjalnej.

Pedagog specjalny prowadzi codziennie indywidualne zajęcia rewalidacyjne, których celem jest:

• wyrównanie dysharmonii rozwojowych,
            • korygowanie zaburzonych funkcji,
            • przyswajanie podstaw i treści programowych.

KADRA PEDAGOGICZNA

• Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną
            • Zatrudniamy psychologa, logopedę, rehabilitanta, tyflopedagoga, neurologopedów oraz ośmiu pedagogów specjalnych. Opieką psychologiczną i logopedyczną objęte są dzieci
              z wszystkich grup.
            • Nasi nauczyciele indywidualnie pracują z każdym dzieckiem stwarzając optymalne warunki rozwoju.
            • Mamy dobry kontakt z rodzicami naszych wychowanków.
            • Nasi nauczyciele stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.

ORGANIZACJA PRACY

W przedszkolu realizujemy podstawę programową MEN oraz pracujemy w oparciu o stworzony
            przez nas program autorski pt. „Pełna integracja dzieci niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami”.

Naszym priorytetem jest: Traktowanie niepełnosprawności jako jednej z cech osobowości.

Przedszkole nasze daje szansę szczęśliwego dzieciństwa nie tylko dzieciom
            niepełnosprawnym, ale uczy wszystkich ludzi z nimi związanych:

• tolerancji,
            • empatii,
            • szacunku,
            • pozytywnych wzorców zachowań.

Przedszkole ma wypracowany:

• program adaptacyjny ułatwiający małym dzieciom pokonanie lęku przed rozstaniem
              z rodzicami i aklimatyzację w przedszkolu,
            • program pracy z dzieckiem zdolnym, którego celem jest stymulowanie
              rozwoju psychoruchowego poprzez rozwój zainteresowań i uzdolnień.

W pracy wykorzystujemy różnorodne metody, dostępne na gruncie pedagogiki przedszkolnej i pedagogiki specjalnej. Miedzy innymi:
            • metoda Rudolfa Labana
            • metoda Hany Tymichovej
            • metoda Weroniki Sherborne
            • elementy metody M. Montesorii
            • elementy metody I. Majchrzak
            • metoda E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
            • pedagogika zabawy
            • metoda Dobrego Startu

Metody i formy pracy dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Organizujemy różne formy współpracy z rodzicami:

• spotkania ze specjalistami,
            • organizowanie wspólnych uroczystości,
            • zajęcia otwarte dla rodziców,
            • wspólna organizacja festynów integracyjnych.