WYDARZENIA Z GRUP
- ROK SZKOLNY 2024/2025 - GRUPA VI "SOWY"WRZESIEŃ
Rok szkolny 2024/2025 rozpoczynamy w zupełnie nowym składzie – Natalka, Jaś, Wojtuś i Mikołaj. Po krótkiej adaptacji w grupie, zapoznaliśmy się z zasadami, poznaliśmy nowe warunki i nasze nowe zabawki i gry. Jesteśmy gotowi do pracy i nowych wyzwań.
Wrzesień to powitanie Jesieni, ale także nowych przedszkolaków – w tej uroczystości uczestniczymy bardzo aktywnie – wprowadzając „nasze maluszki” do sali gimnastycznej, a równocześnie w życie naszego przedszkola. Uczestniczyliśmy w audycji muzycznej „Co kraj to muzyka” oraz aktywnie oglądaliśmy przedstawienie teatralne”Bajeczny kramik”
Odbyliśmy wycieczkę na pobliskie przejście dla pieszych z oświetleniem – zdecydowanie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa i w wiemy jak przechodzić na drugą stronę. Uczymy się też bezpiecznego korzystania z naszych przedszkolnych placów zabaw.
Pani Jesień nazwała naszą grupę sowami, dlatego nauczyliśmy się piosenki z lekkim humorem "Sowa", któą wkróce zaprezentujemy.
Bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Chłopaka w naszej grupie – były zabawy ruchowe i przepiękne upominki – autka i przepyszne wafelki.
Poza tym w grupie wiele się działo. Ćwiczymy nasz umysł – malujemy, rysujemy, wycinamy, śpiewamy, przeliczamy i czytamy, ale również ćwiczymy naszą sprawność ruchową - biegamy, skaczemy, czworakujemy i tańczymy, wiele czasu poświęcamy na doskonalenie motoryki małej.
PAŹDZIERNIK
Jesień maluje drzewa na kolorowo, a my pracujemy. Nauczyliśmy się śpiewać piosenkę "Sowa", któą zaprezentowaliśmy na Dniu Edukacji dla wszystkich pracowników naszego przedszkola. Rozmawialiśmy o tym, w co ubieramy się jesienią, aby dbać o swoje zdrowie.
Poszliśmy na wycieczkę pobliską halę targową i otrzymaliśmy zdrowe przekąski od znajomych sprzedawców. Przygotowaliśmy wspólnie pyszne i zdrowe drugie śniadanie. W październiku rozmawialiśmy dużo o naszym zdrowiu i o tym, co jeść aby być zdrowym, jak dbać o czystość oraz jak spędzać czas poza przedszkolem.
Rozmawialiśmy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy i jak możemy im pomóc podczas chłodnych dni.
Koniec października trochę nas smutno nastraja, bo myślimy o bliskich, po których zostały nam tylko pamiątki i zdjęcia. Uczyliśmy się jak gromadzić pamiątki i zdjęcia i tworzyliśmy drzewo genealogiczne naszej najbliższej rodziny.
LISTOPAD
To trochę smutny jesienny miesiąc, ale w naszej drużynie robiliśmy wszystko aby rozweseliś ten pochmurny i mało kolorowy czas. Opowiadaliśmy o swoim miejscu zamieszkania. Wspominaliśmy bliskich zmarłych i sławnych Świdniczan w połączeniu z doświadczeniami sensorycznymi. Warto podkreślić, że zabawy sensoryczne organizujemy prawie każdego dnia.
Organizowaiśmy zabawy ruchowe z wykorzystaniem maty do kodowania, uczyliśmy się ustawiać tor przeszkód na którym ćwiczyliśmy koordynację wzrokowo - ruchowo - słuchową. Podczas zabaw ruchowych wykorzystywaliśmy nietypowe przybory - chusty, wstążki i chustę animacyjną.
Poznaliśmy kształt naszego kraju, przebieg większych rzek oraz położenie miast i krain geograficznych wykorzystaując do tego mapę Polski. Wiemy już, jakie zwierzęta mieszkają w polskich lasach.
Odwiedziliśmy Bibliotekę Miejską i poznaliśmy dzieła - lalki ubrane w stroje wydziergane na drutach i szydełku stworzone przez Panią Zofię Jurków.
Kilka dni poświęciliśmy na zabawy kolorami i zabawy badawcze z wykorzystaniem lusterka i latarki
GRUDZIEŃ
Grudzień to czas przygotowań do świąt, przygotowywania dekoracji świątecznej, ubierania choinki, upominków dla najbliższych i śpiewania piosenek zimowych i świątecznych. Poznaliśmy tradycje śiąteczne podczas wycieczki na Jarmark Bożonarodzeniowy. Śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach pastorałki i kolędy.
Organizowaliśmy zabawy badawcze z wodą i pianą mydlaną ze sztucznym śniegiem.
Uczyliśmy się planować czas wg kalendarza i zegara. Są to trudne rzeczy, ale cały czas doskonalimy umiejętność odczytywania dni z kalendarza i godzin na zegarze.Nie zabrakło słuchania ciekawych opowiadań zimowych.
Uczestniczyliśmy w spotkaniu świątecznym zorganizowanym przez grupe IV.
STYCZEŃ
Każdego dnia organizujemy się przy kalendarzu dnia i pogody. Wymyślamyy różnorodne formy powitania, nie zapominamy o zabawach ruchowych. Doskonalimy swoje umiejętności społeczne, muzyczno-ruchowo- naśladowcze oraz doskonalimy werbalne zachowania komunikacyjne.
Jak styczeń to także bal karnawałowy, było pięknie, kolorowo. Każdy z nas tańczył i bawił się z koleżankami i kolegami z grup integracyjnych.
W styczniu do przedszkola zaprosiliśmy naszych najbliższych: Babcie i Dziadków, Ciocie i Wujków a także Rodziców. Bawiliśmy się wspólnie przy tańcach i piosenkach oraz zaprezentowaliśmy wiersze o Babciach i Dziadkach. Było wiele wzruszeń i radości oraz niespodzianek - serc z gliny.
LUTY
Śnieg i mróz urozmaicił zimową aurę. Przypomnieliśmy sobie, jak nalezy się ubierać w mroźne dni i dlaczego nie wolno oblizywać ust na mrozie. Rozmawialiśmy też o nawykach higienicznych. Wiele czasu poświęciliśmy na zabawy z figurami i kolorami.
Dowiedzieliśmy się dlaczego w dzień jest jasno, a w nocy ciemno. Rozmawialiśmy i kosmosie, ziemi, słońcu i księżycu. Nauczyliśmy się tworzyć cieniei rozpoznawać i nazywać przedmiot z cienia.
NIe zabrakło zabaw sportowych i zabaw koordynacyjnych na magicznym dywanie.
Poznaliśmy ciekawe zjawiska, które powstają podczas opadu śniegu i niskich temperatur.