• Aktualności

      • LUTY

      • W sobotę, 1 lutego wszystkie przedszkolaki ze "Słoneczka" bawiły się na balu karnawałowym. Dzieci miały wspaniałe stroje, które reprezentowały rozmaite bajki.

      • Co wydarzyło się w.....

      • STYCZEŃ - Spotkanie bez barier. akceptacja drugiego człowieka zaczyna się od jego poznania. Często ludzie boją się lub mają negatywny stosunek do odmienności. Warto więc już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że każda osoba zasługuje na szacunek.

       Z inicjatywy Teresy Krukowskiej, Stanisława Ostafińskiego i Violetty Wiercińskiej odbyło się spotkanie integracyjne podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z dziećmi z III grupy z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16 „Słoneczko”. Dzieci miały okazję obejrzeć wyróżniony w Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych montaż słowno-muzyczny „Europejskie święta”. Uczestniczyły we wspólnym śpiewaniu kolęd (mimo, że święta już za nami, dzieci same dopominały się o kolędowanie) oraz w zabawach integracyjnych z podopiecznymi ŚDS. Na koniec były podziękowania i wymiana upominków. Dzieci wręczyły wykonane przez siebie kartki – laurki, a w zamian otrzymały kosz słodyczy.

       Wspólna zabawa i śpiew były dla dzieci żywym przykładem, że niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w nawiązywaniu dobrych relacji z innymi osobami. Jest to szczególnie istotne w placówce integracyjnej, do której uczęszczają – obok dzieci zdrowych – dzieci z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi. Nauka tolerancji, szacunku i akceptacji odmienności jest podstawą tworzenia pozytywnych wzorców zachowań i powinna przyświecać wszystkim osobom sprawującym opiekę nad młodym pokoleniem. Vw)

        

       GRUDZIEŃ - Jasełka i integracyjne kolędowanie w “Słoneczku”. Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Choć aura za oknem nie przypomina świątecznej, to w przedszkolu integracyjnym „Słoneczko” święta już można było poczuć.

       18 grudnia dzieci z najstarszej grupy pod kierunkiem nauczycielek: Kamili Cygan, Elżbiety Szawiel i Moniki Pieniążek przedstawiły historię Bożego Narodzenia. Oprócz świętej Rodziny wystąpiły chóry anielskie, pastuszkowie, trzej królowie, jak również Herod kuszony przez diabła. Pojawiła się też śmierć, która za złe serce zabrała Heroda do piekła (ku wielkiej radości diabła). A gdy Dziecina była już bezpieczna pokój, miłość i szczęście zapanowały na świecie. Wszyscy z wielką radością – tańcząc i grając – odśpiewali „Chwała na wysokości, a pokój na ziemi”.

       Po występie przedszkolaków z IV grupy była kolejna miła niespodzianka. Na zaproszenie Violetty Wiercińskiej do przedszkola przybyli Alicja i Stanisław Ostafińscy, aby wspólnie pokolędować. Pan Stanisław, choć jest osobą niewidomą, zagrał na keyboardzie i kolędował wspólnie ze społecznością przedszkolną, dając jednocześnie wspaniały przykład, że niepełnosprawność nie musi i nie powinna być przeszkodą w robieniu tego co się kocha, w spełnianiu swoich pasji. A że pasją pana Stanisława jest muzyka, to z przyjemnością dzieli się nią z najmłodszymi. Pani Alicja i pan Stanisław Ostafińścy są przyjaciółmi „Słoneczka” i od wielu już lat współpracują z przedszkolem.

       Po występach były gorące życzenia, zarówno od pani dyrektor Małgorzaty Anklewicz, jak i wspaniałych gości. Były też upominki i słodkości. Państwo Ostafińscy otrzymali wykonaną przez dzieci z grupy III świąteczną choinkę oraz upieczone przez nie pierniki. Goście pozostawili życzenia Bożonarodzeniowe i wiele słodyczy. (VW)

        

       GRUDZIEŃ - Mikołajki to nie tylko prezenty. Przedszkolaki o tym, co najważniejsze. Dla dzieci wizyta świętego Mikołaja jest niezwykle ważna i z niecierpliwością wyczekiwana. Dzieci przygotowują się do tego spotkania: piszą listy, starają się być grzeczne – zgodnie z oczekiwaniami rodziców. Co zrobić, aby to dziecięce święto nie budziło w nich tylko nastawienia na zaspokajanie pragnień? Warto uwrażliwić najmłodszych, że istnieją inni – może biedniejsi, może pokrzywdzeni przez los – posiadają marzenia nie związane z zabawkami, a z rzeczami pozwalającymi im normalnie funkcjonować.

       5 grudnia przedszkolaki z grupy III z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Słoneczko”, pod opieką nauczycielek: Marzeny Olatowskiej, Violetty Wiercińskiej i  Krystyny Nosarzewskiej, wystąpiły przed swoimi rodzinami w przedstawieniu pt. „List do Świętego Mikołaja”. Główny bohater pisząc list żądał drogich prezentów, mimo, że jego codzienne zachowanie nie było dla nikogo miłe. Kiedy zapadł w sen przeniósł się do baśniowej krainy. Wydawało mu się, że obudził się rano i … nigdzie nie było mamy – zgubiła się. Poszedł więc jej szukać. W baśniowym świecie spotykał smutne postacie, którym do szczęścia brakowało tak niewiele, ale bez tego nie mogły normalnie funkcjonować. Anioł miał złamane skrzydło i nie mógł wzbić się do nieba. Tancerka bez balerinki nie mogła pięknie tańczyć. Krasnale chciały uratować Śnieżkę przed złą macochą, a Śnieżka obawiała się o bezpieczeństwo swoich małych przyjaciół. Był też Kopciuszek, czarownica ze swoim czarnym kotem i wróżka, która dawała dobre rady. Rozmowy chłopca z napotykanymi postaciami skłoniły go do przemyśleń i postanowienia zmiany zachowania. Gdy chłopiec na prawdę się obudził napisał nowy list do Świętego Mikołaja, prosząc go o potrzebne dary dla napotkanych postaci. I wtedy pojawiła się mama dumna ze swojego syna!

       6 grudnia dzieci z III grupy wystąpią przed pozostałymi przedszkolakami ze „Słoneczka”. – Uczmy dzieci, że nie tylko branie może przynosić nam przyjemność. Kiedy możemy zrobić coś dla innych i widzimy ich radość, to i w nas wzrasta poczucie zadowolenia i radości – mówi Violetta Wiercińska. – Może morał płynący z przedstawienia zostanie choć w kilku małych serduszkach… Wprawdzie średniaki niecierpliwie czekają na Mikołaja i jego upominki, ale równocześnie samodzielnie przygotowały dla Niego prezent, by móc i Jego obdarować – dodaje Wiercińska. (VW)

        

       PAŹDZIERNIK - Przedszkolaki uczą się rozumienia niepełnosprawnych - Po raz kolejny w świdnickim przedszkolu “Słoneczko” dzieci poznawały sposoby na porozumiewanie się z osobami niepełnosprawnymi, którym choroba ogranicza lub zupełnie uniemożliwia tradycyjną komunikację. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach Międzynarodowego Miesiąca Komunikacji Alternatywnej. W naszym przedszkolu pedagodzy specjalni, logopedzi na co dzień wprowadzają alternatywne sposoby komunikacji u dzieci, które takich metod wymagają. Dzięki temu ułatwiony jest ich kontakt z rówieśnikami i osobami dorosłymi. W ramach Międzynarodowego Miesiąca Komunikacji Alternatywnej w przedszkolu Violetta Wiercińska-pedagog specjalny przeprowadziła w grupie III zajęcia edukacyjne mające na celu poznanie innych niż werbalne systemów komunikacji. (AB)

        

       WRZESIEŃ - Przedszkolaki z naszego przedszkola tradycyjnie bardzo uroczyście powitały jesień i nowo przyjęte do „Słoneczka” dzieci - Nadeszła jesień… Lecz dla dzieci nie jest to czas nastrajający do melancholii. Wprost przeciwnie, to czas radosnej zabawy, wielu wrażeń i przeżyć, eksplozji barw i bogactwa darów przyrody. Tak właśnie kolorowo i radośnie dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Słoneczko” przywitały jesień. Dzieci z grupy III z dużym wdziękiem zaprezentowały ekologiczne powitanie jesieni. Było mnóstwo tańców i wesołych piosenek. Po przedstawieniu, zgodnie z przedszkolną tradycją, pani dyrektor Małgorzata Anklewicz  przywitała wszystkie nowo przyjęte do przedszkola dzieci. Były też prezenty! Od starszaków maluchy otrzymały własnoręcznie przygotowane upominki. Jesień nie musi być smutna. Pamiętajmy o tym organizując sobie czas. I korzystajmy z uroków tej pory roku! (AB)

   • Kontakt

    • Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 "Słoneczko" w Świdnicy
    • przedszkole@pm16.swidnica.pl
    • (74) 852-60-70
    • ul.Karola Marcinkowskiego 10, 58-105 Świdnica
  • Biuletyn informacji publicznej